Telefon
WhatsApp
İLK KEZ OY KULLANACAK Z KUŞAĞI NE DÜŞÜNÜYOR?
reklam1

İLK KEZ OY KULLANACAK Z KUŞAĞI NE DÜŞÜNÜYOR?  
 
   Yaklaşan seçimde 65 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor. Bu sayının 7 milyonunu ise “Z kuşağı” olarak adlandırılan ilk kez oy kullanacak genç seçmenler oluşturuyor. Z kuşağı, oy kullanacak genç seçmenlerin yüzde 51’ni oluşturuyor. Z kuşağının toplam oy potansiyeli ise 9 milyonun üzerinde. Araştırmalar doğrultusunda;  
 
  Gençlerin üç ortak sorunu var. Bu sorunlar; ekonomi, siyaset ve sosyal krizler. En sık bahsedilen ekonomik sorunların başında, işsizlik, pahalılık ve sığınmacılar geliyor. Ekonomik ve sosyal krizlerin kesişim noktası olarak ise liyakat meselesi görülüyor.  
 
Bir diğer sorun ise; depremin de etkisiyle büyük bir krize dönen barınma sorunu, son olarak da genç işsizliği , gençler siyasilerden bu sorunlarına çözüm bekliyor. Fakat hepsinden önce sığınmacı sorunu gençler arasında büyük bir etki yaratmakta son dönemde yaşadığımız bütün gelişmeler öncelikle Türk-Kürt fay hattını derinleştirdi, hem millet ittifakına katılan hdp ve açıklamaları, hem de İstiklal Saldırısı gibi PKK’ye atfedilen terör saldırıları bu konudaki milli duyguları arttırdı. Milliyetçilik akımı gençler arasında hızla yayılmaya başladı. Bunun sükse yaratması da Zafer Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’ni heyecanlandırdı elbette. Gençler milli benliklerine sarılmış durumda. Tabii ki bunlar tek başına yeterli değil milliyetçilik son günlerde ne kadar gündem de olsa da diğer taraftan gençler ‘’tek tip’’ genç seçmen algısının yıkılmasını istiyor. Öncelikle şöyle bir ezber var, ‘’Z Kuşağı, iktidarı değiştirecek. Erdoğan’a oy vermeyecek.’’ Bu yaklaşım tek başına doğru değil. Siyasetçilerin zihnindeki “tek tip” genç seçmen algısı siyasetçileri de yanıltıyor. Bunun yanında tam aksi diğer düşünce de ‘’Kemal Kılıçdaroğlu’nda liderlik vasfı yok’’ düşüncesi bunlar ne kadar sıklıkla kullanılsa da hepsi yanıltıcı çünkü z kuşağı tek tip bir seçmenden oluşmuyor. Z kuşağı arasında Kılıçdaroğlu’nu da, Erdoğan’ı da, İnce’yi de , Sinan Oğan’ı da destekleyen bir kesim var.   
 
  İlk defa oy kullanacak z kuşağının türdeş bir kitle oluşturmadığını tekrardan belirtelim. Bu gençlerin arasında çalışanları, öğrenci ve iş arayan kayda değer bir kesim de var. Bir kısmı sağcıysa, bir kısmı da solcu. Kendisini “dindar” olarak nitelendirenler, ‘’seküler’’ olarak nitelendirenler , ‘’ milliyetçi ‘’ olarak nitelendirenler , ‘’Atatürkçü’’ olarak nitelendirenler var. Sonuçta genç seçmenlerin hepsini tek bir keseye koymak yanıltıcı olur, aradaki farklılıkları mutlaka göz önünde bulundurmak gerek.  
 
  Z kuşağı seçmeni için net olarak söyleyebileceğimiz tek şey ailelerinden farklı olacakları, ailesinden etkilenen genç seçmen çok az örneğin iletişim biçimleri çok farklı, yeni medya araçları ve yeni teknolojiler hayatlarının bir parçası haline gelmiş durumda. Whatsapp, Instagram, Youtube ,rave , snapchat , twitter, tiktok  hemen hepsinde var. En basit haliyle herhangi bir konuda bir şeyi merak ettiklerinde birine sormuyorlar, ailelerinin doğrularını kayıtsız şartsız kabul etmiyorlar , bunun yerine emrak ettikleri bir şeyi doğrudan Youtube videolarından , Twitterdan öğreniyorlar. Söz konusu teknoloji kullanımı olduğunda gençler arasındaki benzerlikler, farklılıklardan fazla. Sosyal medya da gördükleri her şeyden etkileniyorlar siyasetçinin iyi bir hareketi her şeyi unutturup adayı göklere çıkarırken, kötü bir hareketi de gençler arasında lince neden olabiliyor. Çok çabuk tüketiyorlar, çok çabuk sıkılıyorlar, çok çabuk etkilenip birine kapılıyorlar ya da fikir değiştirebiliyorlar. Siyasilerin bu bağlamda sosyal medyanın gücünün farkına varıp medya kullanımlarını arttırmaları gençler arasında büyük bir ilgi gördü. Mutlaka takip ettikleri bir siyasi grup , parti , kişi mevcut. İstemeseler bile keşfet algoritması ile önlerine çıkıyor. Doğru sosyal medya kullanımı ile gençleri etkilemek mümkün hale geldi diyebiliriz. Sosyal medyada yayılan bir video televizyondan daha büyük bir kitleye ulaşabiliyor. Akım haline gelen medyatik olaylarda gençler fikirlerini beyan etmek istiyor ya da o gruptan olmak istiyorlar bu etkileşim z kuşağı seçmeni için göz ardı edilemeyecek kadar önem arz ediyor. 
 
  Gençlerin ortaklaştıkları konulardan biri de yaşadıkları sorunlar. Şu anda en büyük problemlerden biri de online eğitim yine bu konuda z kuşağı ikiye ayrılıyor. Online eğitim ve örgün eğitim olarak, ve tabii ki buna ek olarak öğrencilerin kendilerine özgü ihtiyaçları var; barınma, beslenme, sosyal hayatı sürdürülebilme gibi sorunlar ortak paydayı oluşturuyor. Öte yandan bu gençlerin okul sonrasında yaşamlarını sürdürebilmeleri için iş bulabilmeleri gerekiyor. Son yıllarda Türkiye, yeni iş yaratabilme kapasitesini kaybetmiş durumda, genç işsizliği % 20’lerin üzerinde. Online eğitim ile bu işsizlik korkusu daha da perçinleniyor. Öğrenciler umutsuz ve kendilerini yetersiz hissediyorlar. İş bulamama korkusu ve atanamama korkusu üniversitenin ilk yıllarında başlıyor. 

  Seçimi etkileyecek olan tek başına z kuşağı değil elbette ama belirleyici olabilir eskiler kolay kolay fikir değiştirmez fakat yeni seçmenler belirleyici konumda görünüyor bu seçimde unutmamak gerekiyor ki “z kuşağı” da var.  
 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

uzaunkaya

Reklam

300*250

Artvin Nöbetçi Eczaneler

Artvin nöbetçi eczaneleri
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği