Telefon
WhatsApp
reklam1

Dr. Yener Oğan ve Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya’nın kaleme aldığı Gastro Artvin kitabı, Nobel Akademik Yayıncılık tarafından ilk baskısı Eylül 2021’de gerçekleşti. Bir yörenin gastronomik yapısını tüm yönleriyle inceleyen ve farklı bir bakış açısı kazandıran kitabın ikinci ve güncellenmiş baskısı ise Eylül 2023’de gerçekleşti. Gastro Artvin’in ikinci baskısında kapak, içerik ve şekilsel olarak bazı düzenlemeler yapılmıştır. Kitaba ulaşmak için https://www.nobelyayin.com/gastro-artvin-17529.html  linkini kullanabilir veya arama motorlarına Gastro Artvin yazarak aratmanız yeterli olacaktır.

Kitabın içeriği ile kısaca bilgi vermek gerekirse bilindiği üzere bir toplumun kültürünü oluşturan unsurlar; dil, tarih, inanç, ahlak, gelenek - görenek, hukuk, coğrafya, iklim, nüfus, yeryüzü şekli, toprak özelliği, yaşam biçimi, araç-gereç, beslenme şekli olarak geniş bir yelpazede sıralanabilmektedir. Bir yörenin kültürünü yansıtan en karakteristik ürünlerin başında da hiç şüphesiz ki yiyecek ve içecekler gelmektedir. Yiyecek içecekler ile ilgili farklılıklar ve çeşitlilikler ise gastronomi bilimi sayesinde tespit edilerek derinlemesine inceleme yapılabilmektedir. Bir yörenin gastronomi değerlerini mutfak kültürü, beslenme alışkanlığı, pişirme teknikleri, özel gün ve törenler (ritüeller), yemekler, mutfak araç-gereçleri, tarım ürünleri, servis şekilleri gibi pek çok unsur oluşturmaktadır. Artvin yöresi de tarihi, coğrafi konumu, yer şekillerinin yapısı, iklimin çeşitliliği, festivalleri, su kaynakları, bitki örtüsünün farklılığı, toprak yapısı, yeraltı zenginlikleri, sahip olduğu flora ve fauna türleri, kültür çeşitliliği açısından eşi benzeri olmayan bir zenginliğe sahiptir.

Artvin, Türkiye'nin kuzeydoğu köşesinde yer almakta olup doğal güzellikleri ve kültürel değerleriyle dünyada eşi benzeri olmayan bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliklerden bazıları tıbbi aromatik bitkileri, kaleleri, camileri, geleneksel yaşamın varlığı, coğrafi işaretli ürünleri, festivalleri, yaylaları, doğal ürünleri, yeryüzü şekilleri, milli parkları, Karagölleri, biyosfer rezerv alanı, taş köprüleri, şelaleleri olarak sıralanabilir. Hiç şüphesiz yöredeki bu zenginliklerin varlığı, yörenin gastronomik yapısına da yansımıştır.  Bu doğrultuda ele alınan Gastro Artvin kitabında, ilk olarak gastronomi ile ilgili temel kavramlar ve Artvin hakkında genel bilgiler yer almaktadır. Daha sonra bu temel kavramlar ve genel bilgiler ışığında Artvin yöresinin gastronomik yapısı değerlendirilmektedir. Son olarak Artvin ilinin mutfak kültürü, yöresel ve tarımsal ürünleri, coğrafi işaretli ürünleri, yöreye özgü yemekleri ve bazı yöresel yemek reçetelerine yer verilmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Yener Oğan
Artvin Çoruh Üniversitesi
Turizm Fakültesi
Gastronomi ve Mutfak Sanatları 
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

uzaunkaya

Reklam

300*250

Artvin Nöbetçi Eczaneler

Artvin nöbetçi eczaneleri
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği