Telefon
WhatsApp
Murgul’dan Hiç Kopmadım Ve Kopmayı Da Düşünmüyorum
Asansör Reklam

Son Günlerde İsmini Sıkça Duyduğumuz Malik Hacıoğlu İle Murgul’u Konuştuk

Murgul’dan Hiç Kopmadım Ve Kopmayı Da Düşünmüyorum

 

Son günlerde Murgul ilçesinde adını siyasete gireceğine dayalı duyumlar aldığımız İzmit’te bir çok başarılı çalışmalara imza atan değerli bir hemşehrimiz Malik Hacıoğlu ile dünü, bugünü ve yarını konuştuk. Murgul ilçesinden çıkış hikayesinden Kocaeli’ndeki gerçekleştirdiği çalışmalara kadar bir çok alanda sohbet ettiğimiz Malik Hacıoğlu röportajımız oldukça ses getirecek. İşte o röportajımız.

 

 

Öncelikle bizimle röportaj gerçekleştirdiğiniz için teşekkürler. Siz gerek Murgul’da gerekse de İzmit’teki Artvin camiasında iyi tanınan bir isimsiniz. Ancak bizim sizi tanıtmamızdan ziyade Melik Hacıoğlu’nun bize kendisini tanıtmasında fayda görüyorum. Bu vesile ile bize kendinizi tanıtır mısınız?

 

Merhaba ,

 

1975 Murgul Doğumluyum

Adım Malik Hacıoğlu, 1975 yılı Artvin Murgul ilçesi doğumluyum, eğitimimi Murgul’da tamamladıktan sonra askerlik görevimi tamamlamak için memleketimden ayrıldım. Askerliğimi tamamladıktan sonra önce İstanbul’a daha sonra Kocaeli’ye taşındım. Burada çalışma hayatına Lojistik operasyonları müdürü olarak devam etmekteyim. Evli ve 2 kız çocuğu babasıyım.

 

Artvin Murgul’da doğdunuz ve büyüdünüz. Artvin Murgul’dan İzmit’e uzanan hikayenizi bize anlatır mısınız?

 

1997 yılında ilk olarak İstanbul’a çalışmaya geldim. 2000 yılında 1 yıl kadar Murgul’da esnaflık yaptıktan sonra eşimin kamu personeli olması nedeni ile ben de tercihimi Kocaeli’ne gelmekten yana kullandım. Çalışma hayatına 23 yıldır aynı şirkette devam etmekteyim.

 

Artvin Kültürünün Bir Mensubu Olarak Memleketime Hizmet Etmeye Çalıştım

 

Gurbette tutunabilmek ve başarılı olabilmek kolay değil. Siz bunu nasıl başardınız ve İzmit’te neler yaptınız?

 

Elbette doğup büyüdüğünüz yerden ayrı yaşamak çok zor. Ama Kocaeli de Artvinli hemşehrilerin yoğun olduğu bir kent. Dolayısı ile bir nevi memleket havasını her zaman hissettim. Aynı zamanda Anadolu insanı, kadim gelenek ve kültürü ile birleştirici, bir arada yaşama hassasiyetine sahip. Kocaeli’ye geldiğim ilk günden itibaren bu hassasiyeti hissettim. Bu kültürün bir temsilcisi olarak, memleketime hizmet etmeye çalıştım. Gerisi de geldi zaten…

 

İlk günden beri deprem bölgesinde çalışmalarıma devam ediyorum

Güncel bir konu olduğu için araya girerek deprem döneminde yaptığınız çalışmalardan da bahsetmek istiyorum. Maalesef hepimizin içini yakan elim deprem olayından sonra bölgeye ilk giden insanlardan biriydiniz. Halen özel sektör temsilcisi olarak belki de bölgede bulunmaya çalışan nadir insanlardan birisiniz. Deprem bölgesine gidişiniz, yaptığınız çalışmalar ve halen bu bölgede durmanızın sebeplerini anlatır mısınız?

 

06 Şubat 2023 Tarihinde meydana gelen deprem sonrası bazı belediyeler gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de Hatay’da görevlendirildi.

Biz de kendi alanımızda destek olmak için bölgeye gitme zorunluluğu duyduk. Çünkü bir aileye bile dokunsak, onların yaralarına merhem olsak bizim için paha biçilemez bir şey. Görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Uzun bir süre devam ettikten sonra Aile ve sosyal politikalar bakanlığına devrettik. İhtiyacın devam etmesi üzerine görevimiz devam etmekte. Bölgede normalleşme yolunda hızla çalışmalar devam ediyor. Bundan sonraki süreçte ihtiyaç duyulması halinde her zaman destek olmaya devam edeceğiz inşallah.

 

Bütün Ailem Artvin ve Murgul’da Yaşıyor ve Bu Yüzden Bağım Hiç Kopmadı

 

İzmit’te yaşıyorsunuz, ancak memleketiniz ile bağlantınız koptu mu? Gidip gelebiliyor musunuz? Ailenize ve çocuklarınıza bu sevgiyi aşılayabildiniz mi?

 

Bütün ailem Artvin’de yaşıyor. Bu nedenle bağım hiçbir zaman kopmadı. Memleketten hiçbir zaman uzak olmadım. Özellikle çocuklarımı yarıyıl tatillerinde dahi Artvin’e götürmekteyim ve yılda birkaç kez ziyaret etmekteyim. Memleket’ten uzak olamıyorsun zaten. Seni çağırıyor o hava. O havayı solumazsan sanki bir yerin eksik kalıyor. 

 

Artvinli Olmanın Verdiği Bir Güven Var

 

Yeniden gündemimize geriye dönerek sormak istiyorum, gurbetten Artvin’e ve Murgul’a baktığımız zaman neler söylersiniz. Oradan nasıl görünüyor ve İzmit’te Artvin’e ve Artvinlilere bakış nasıl?

Kocaeli’de yaşayan çok sayıda Artvinli ve Artvin kökenli vatandaş var. Bu nedenle Artvin hakkında çok detaylı bilgiye sahip Kocaelililer. İlk geldiğim zamanlar da hissetmiştim. Artvinliyim dediğim an hep güler yüzlü karşılandım. Bir güven var bize. Güven duyuluyor Artvinlilere. Ayrıca doğal güzelliklerimiz çok konuşuluyor. Emekli olunca ev almak isteyenler var mesela.

 

Kocaeli’nde Birçok Sivil Toplum Kuruluşunda Görev Yapmaktayım

 

Bir Artvinli ve Murgullu başarılı bir iş insanı olarak memleketinizin insanları için İzmit’te ne gibi çalışmalar yapabildiniz?

 

Öncelikle memleketim için bana düşen ne olursa hizmet etmeye çalıştım. Bu bizim değil herkesin bir görevi zaten. Bu doğrultuda Kocaeli’de Artvin’i temsil eden birçok sivil toplum kuruluşunda görev yaptım. Mesela pandemi döneminde Koç Holdig’ten alınan sağlık malzemelerini Artvin Devlet Hastanesi ve Murgul Entegre Hastanesine ulaştırma görevim oldu. Bu görevi yerine getirmem benim için önemliydi. Memleketime bu zor dönemde ufakta olsa yararım dokundu. Yine Gölcük, Kartepe ve İzmit bölgesindeki Artvinli çiftçilerimize destek olmak için 2 bin 500 dönüm tarım arazisini bedelsiz olarak ekmelerine destek oldum. Özellikle istihdam, sağlık ve eğitim konusunda hemşehrilerimize destekler sunmak benim için yapmış olduğum en önemli çalışmaların başında. Dediğim gibi birçok kez bu tarz hizmetleri hemşehrilerim için yerine getirmeye çalıştım. Çalışmalarım bu doğrultuda devam ediyor.

 

Amacımız Artvin Kültürünü Gelecek Nesillere Gurbette de Olsak Aktarmaktır

 

Bizim Artvinliler bir yere gitti mi mutlaka bir araya gelmeyi başarır ve sivil toplum kuruluşları kurarlar. Özellikle iş dünyası da vakıf çatısı altında bunu yapabiliyor. İzmit’te bu tür çalışmalar yapılabildi mi? Ve sizin bundaki rolünüz neydi?

 

Kocaeli’de Artvinliler Kültür ve Hizmet Vakfının 4 kurucusundan biriyim. Özellikle iş insanı ve bürokratlardan oluşan, alanında kendini kanıtlamış arkadaşlarımızdan oluşan bir yönetim ve mütevelli heyetimiz ile kültürümüzü gelecek nesillere tanıtıyoruz. Çocuklarımızın Artvin kültürünü, geleneklerini öğrenmelerine fırsat sunan çalışmalar hayata geçiriyoruz. Birlik ve beraberliğimizi sağlayacak hizmetler üretiyoruz.

 

Deniz Bebek İçin Her Türlü Fedakarlığı Yapmaya Çalıştık

 

Bu arada Deniz bebek konusu malum. Tüm Artvin bu konuda büyük mücadele içerisinde ve gerekli para toplanmak üzere. Siz ve vakıf bu konuda bir çalışma yapabildi mi?

 

Öncelikle Deniz bebeğimizi için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Yavrumuzun tedavisi için gereken parayı temin etmek için birçok organizasyon gerçekleştirdik. Vakıf olarak aldığımız yönetim kararı ile yavrumuza destek sağladık. Kocaeli Kartepe bölgesinde Deniz bebek için yapılan yardım organizasyonuna katılım sağladık. Bireysel yardımları organize etmeye çalıştık.

İnşallah en kısa zamanda Denizimizin sağlığına kavuşmasını hep birlikte sağlayacağız

 

Murgul’da Yapılması Gereken Birçok Şey Var

 

Artvin ile bağlantı halindesiniz, özellikle de Murgul ile. Sizce Artvin ve Murgul’un sorunları nelerdir? Öncelikli ele alınması gereken konular neler olmalıdır?

 

Murgul Maden sektöründeki üretimi ile ülke ekonomisine ciddi katkılar sunmaktadır ve ülkesine sonsuz sevgiyle bağlı insanları yaşamaktadır. Bu sevgiye karşılık sosyal yaşamdan, eğitimden, sağlıktan aynı oranda karşılığını alamamaktadır.

Murgul’un en büyük sorunlarından biri şuanda konut sıkıntısı..Konut sıkıntısı beraberinde yüksek kira bedellerini ortaya çıkarıyor. Acilen TOKI işbirliği ile bölgeye Konut yapılmalı..

Bir diğer sorun istihdam bölgede sadece Maden işletmesi bulunuyor. Murgul doğal güzellikleri ve yaylaları ile muhteşem bir doğaya sahip..Murgul için hazırlanacak bir turizm master planı ile turizm çalışmaları bir an önce başlatılmalıdır.

 

Murgul bir tarihi maden şehri. İlçenin gelişmesi ve esnafın iş yapması için acilen ilçeye üniversite getirilmeli.. Bunun için şartlar hazır ne olabilir derseniz ilk olarak maden mühendisliği orman fakültesi gibi bölümler olabilir.

Bir diğer önemli konu ise gençler için Sanat ve Etüt merkezi ...

 

Bir başka önemli konu ise Murgul için doğalgaz gelmesi konusunda çalışmalar yapılmalı

 

Alternatif güzergahlar ve benzeri gibi acilen çözülmesi gereken konular bunlar ...Ama sorunlar hep olacaktır önemli olan güncel duruma göre pozisyon alıp ihtiyaçları gidermektir

 

Güçlü bir Türkiye, mutlu bir Artvin ve Murgul için öncelikle geleceğimizi sağlam temeller üzerine atmalıyız.

 

Gelecekte Malik Hacıoğlu’nun hedefleri nelerdir?

 

Öncelikle hedefler bitmez. İnsan hedefleri ile yaşar büyür. Ama en önemli hedeflerimi sayacak olursa geleceğimizin teminatı gençlerimize yönelik eğitim hizmetleri başa alabilirim. Çünkü güçlü bir Türkiye, mutlu bir Artvin ve Murgul için öncelikle geleceğimizi sağlam temeller üzerine atmalıyız. Bunun için yarınımızın cumhurbaşkanları, milletvekilleri, belediye başkanları olacak gençlerimizin en iyi şekilde eğitim hizmetlerini almasını sağlamamız lazım. İyi şartlar okullarda, eğitim kurumlarında öğrenim görmesi sağlamamız gerek. Gerek kültürel gerekse sportif faaliyetlerinin tam anlamı ile sunulması için gerekli şartları hazırlamamız lazım. Bunları başarırsak geleceğimiz de emin ellerde olur.

En önemlisi bir kentte yaşayan insanlar, sokaklarında gezerken, aileleri ile dolaşırken mutlu olması lazım. Çünkü insan mutlu olursa bulunduğunuz kent de mutlu olur.

 

 

 

Gençlerin sizin yolunuzdan giderek gurbette başarılı olmaları için neler tavsiye edersiniz?

 

Başarının asıl sebebi önce iyi insan ve güvenilir insan olmaktan geçer. Tabi ki tercih ettikleri çalışma alanlarında en iyisi olmaya gayret göstermelidirler. Sürekli yenilikleri takip edip yeniliklere açık olmak gerek. Kendini geliştiren bir yapıda olup ben bu işi daha iyi nasıl yapabilirim diye sorgulamalı. Ayrıca iş hayatında sabırlı olmak da çok önemli. Ve her zaman toplum ile dayanışma içerisinde ve toplumdan yani halktan uzak olmamalılar.

 

Teşekkür ediyoruz ve hayatınızda başarılar diliyoruz.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

uzaunkaya

Reklam

300*250

Artvin Nöbetçi Eczaneler

Artvin nöbetçi eczaneleri
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği