Telefon
WhatsApp
Artvin Sanayi Sitesi Esnaflarından İsmail Ustael’den Devlete Çağrı
reklam1

Artvin Sanayi Sitesi Esnaflarından İsmail Ustael’den Devlete Çağrı

 

Ustael: Sanayi Sitesi’nde Yetişmiş İş Gücünün Devlete Kayması Sanayimizi Güçsüzleştiriyor

Artvin Vali Selahattin Akyurt Sanayi Sitesi esnaflarından İsmail Ustael, sanayi sitesinde yeni kalfa ve usta yetişmemesi noktasında yaşanan sorunlara ilişkin önemli açıklamalar geldi. Ustael Ticaretin Sahibi Ustael, devletin Meslek Liselerinden yetişen insanları istihdam etmek yerine sanayi sitelerinde yetişen usta ve çırakların devlete alınmasını eleştirerek bu durumun Artvin Sanayi Sitesi’ni güçsüzleştirdiğinin altını çizerek, yakın bir gelecekte sanayi sitesinde usta, kalfa ve çırak sorununun baş göstereceğini söyledi. Ustael, Livane Sanayi Sitesi’nde yaşanan gecikmenin de Artvin Sanayi Sitesi’ni gelişip büyümesinin de önüne geçtiğini ifade ederek biran evvel Artvin’de üçüncü bir sanayi sitesi arayışlarına da girilmesi gerektiğini belirtti. Artvin Milletvekili Faruk Çelik ve ilimize yeni atanan Cengiz Ünsal’dan bu noktada çok büyük beklentilerinin bulunduğunu ifade eden Ustael, devletin bu sesi duyması gerektiğini, yakın gelecekte artık sanayi sitelerinde yeni ustaların yetişmeyeceğini ve bir çok işyerinin kapanmakla karşı karşıya kalacağını vurguladı.

 

Yetişmiş Usta, Kalfa Ve Çıraklarımız Devlet Kurumlarına Kaçıyorlar

Artvin Vali Selahattin Akyurt Sanayi Sitesi esnaflarından ve site eski başkanlarından  İsmail Ustael, sanayi sitesindeki iş yerlerinde yetişmiş usta, kalfa ve çırak sayısının gün geçtikçe azalması ve sanayi sitesinde iş kalitesinin düşüşüne ilişkin önemli bir çağrıda bulunarak özellikle Artvin gibi küçük illerde kendi yağıyla zor kavrulan sanayi sitelerinin yetişmiş usta, kalfa ve çıraklarının devlet kurumlarına geçişinin mutlaka önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Çok yakın bir zamanda Artvin Sanayi Sitesi’ndeki iş yerlerinde yetişmiş eleman sıkıntısının baş göstereceğini ve çalıştırılacak eleman bulunamayacağını belirten İsmail Ustael, “ Artvin Vali Selahattin Akyurt Sanayi Sitesi eleman sorunu ile boğuşurken, birde yetiştirdiğimiz usta, kalfa veya çırakların kamu kuruluşlarına geçişlerinden dolayı yetişmiş eleman sorunu ile karşı karşıyayız. Yakın bir zamanda çok ciddi ara eleman sorunu yaşamaya başlayacağız. Özellikle Sanayi Siteleri boşalıyor. Alttan yeni eleman gelmiyor. Meslek liselerinden mezun gençlerimizin sanayi sitelerinde çalışmaları için yeni teşvik paketlerinin hazırlanması gerekiyor. Bırakın bizim devletten teşvik beklememizi devlet birde eleman ihtiyacını sanayi sitelerini boşaltarak karşılıyor olması ciddi derecede sorun yaşamamıza neden oluyor. Resmi kamu kurumlar ve kuruluşlar özellikle şirketler Sanayi Sitesinde çalışan yetişmiş elemanları gerek ücret gerekse çalışma koşullarını biraz piyasadan iyi göstererek transfer etmektedir. Oysaki kurumlar EML mezunu gençleri alarak kendi bünyesinde yetiştirerek eleman ihtiyacını giderebilirler. Devlet kurumları bunu yapmak yerine sanayi sitelerine adeta saldırmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Sanayi Esnafı Kan Ağlıyor

 

Artvin’de vatandaşların sanayinin kalitesinden ve pahalılığından şikayetçi olduklarını belirtmelerine karşın kimsenin sanayi esnafının derdini sormadığını belirten İsmail Ustael, “Bizim derdimizi kimse sormuyor. Sanayi sitesinde kalite düşüyor deniliyor ancak bunun nedenini kimse sormuyor. Bizim en büyük sorunumuz alttan yeni eleman yetişmemesidir. Bırakın yetişmesini yetiştirdiklerimizi de devlet almakta. Biz ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Biz sanayi esnaf ve sanatkarları olarak kendi malzememizi, zamanımızı ve emeğimizi vererek çırak, kalfa ve usta yetiştirirken SGK Bağkur ve de hiçbir işten anlamayan insanlara iş ve meslek öğretmek için bir çok bedeller ödemekteyiz. Ayrıca devlete vergi vs ödememizi istihdam yaratarak ödemekteyiz. Artık esnaf kan ağlıyor kimse farkında değil, altın yumurtlayan tavuğu kesiyoruz. Böyle giderse üç beş yıla kalmaz piyasada çırak, kalfa ve usta bulamayacağınız. Devlet yetkilileri bu konuyu çok ciddi derecede bizlerle görüşerek ele almalıdır. Zaman geldi geçiyor. Kısa zamanda elektrikli araçlar piyasaya yayılacaktır, bununla ilgili orta lise ve yüksek okul seviyelerinde eğitim programına başlanmalıdır. Bu bir haykırıştır sesimizi bürokratlarımız ve siyasilerimizin dinlemesini bekliyoruz. Bu çağrımız adeta bir imdat çağrısıdır” dedi. 

Artvin Sanayi Sitesi eski Başkanı İsmail Ustael, başta Eski bakanlardan AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik ve ilimize yeni atanan ve kısa bir süre önce göreve başlayan Vali Cengiz Ünsal, Artvin bürokrasisi ve siyasilerden de Artvin Sanayi Sitesi’nin sorunlarına duyarsız kalmamaları ve sorunların çözümüne karşı etkin destek talebini de yineledi.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

uzaunkaya

Reklam

300*250

Artvin Nöbetçi Eczaneler

Artvin nöbetçi eczaneleri
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği